



Producent
-
Adlerhütten (1)
-
Anchor Hocking (1)
-
Bernsdorf (3)
-
Bolesław Morawski (3)
-
Brockwitz (3)
-
Chřibská (11)
-
Fenne (5)
-
Hermanova Hut (5)
-
Hortensja (18)
-
Iittala (1)
-
Imperial Glass (1)
-
Inwald (2)
-
Jeanette Glass (1)
-
Kosta Boda (1)
-
Krakowski Instytut Szkła (1)
-
Krosno (16)
-
Lausitzer Glas (2)
-
Libochovice (2)
-
Max Malky (1)
-
MSTIŠOV (1)
-
Niemen (27)
-
Rudolfova Hut (1)
-
S. Reich & Co. (6)
-
Scailmont (Verreries de Scailmont) (5)
-
Schwepnitz (5)
-
Škrdlovice (2)
-
Stölzle (2)
-
Streit (1)
-
Stryj (6)
-
Tarnowiec (1)
-
Val Saint Lambert (12)
-
Walther (18)
-
Zawiercie (6)
-
Ząbkowice (134)
-
Železný Brod (1)
Kolekcja
Pochodzenie
Cena
-
od
do
WALTHER ORLA RARYTAS SZKŁO ORALIT SEPIA CLOUD MISECZKA ART-DECO

Cudowna i rzadko spotykana miseczka ze szkła nazwanego Oralit, oralitowym ( na brytyjskim rynku ten typ szkła często nazywany jest Cloud Glass). Pochodzi z niemieckiej huty szkła z Ottendorf-Okrilla koło Drezna (August Walther i synowie), z 192 roku. Szkło w odcieniu nazwanym Sepia, model Orla. Szkło prasowane, bezbarwne z zatopionymi, smużącymi się po nim niteczkami w kolorze brązowym. Wewnątrz matowe. Kształt prosty z wywiniętym ku dołowi kołnierzem. Z prostą tłoczoną dekoracją.
Dostępność: Ostatnia sztuka / komplet
TARNOWIEC RĘCZNIE FORMOWANA MISA Z ZIELONĄ OPASKĄ

Świetna, ręcznie formowana misa ze szczypankami. Pochodzi z huty szkła Tarnowiec. Z lat 70/80-tych XX wieku. Wykonana ze szkła sodowego, ręcznie formowana, z zabawnymi uszczypnięciami na ściankach z zieloną opaską na górnej krawędzi. Węższa podstawa zeszlifowana na taflę. Zaskakująca forma z formowanymi nierównościami i zabawny zielony "szalik" przy brzegu stanowi o niezwykłym charakterze tego szkiełka. Ręczna robota zaś powoduje, że nie ma dwóch identycznych egzemplarzy.
Dostępność: Ostatnia sztuka / komplet
SZKŁO URANOWE SCHWEPNITZ ERNTEDANK OWALNA MISA KŁOSY ZBÓŻ ŚWIECI W UV.

Śliczna, sielska owalna miska, żardiniera. Pochodzi ze Schwepnitz (Pressglas Horst Walther Glasfabrikation), model Erteldank z 1935 roku. Szkło prasowane, barwione w masie związkami uranu, dzięki którym odbija światło UV. Dekorowane tłoczonymi bukietami polnymi; maki, chabry, kłosy zbóż. Z podszlifowanymi elementami.
Dostępność: Ostatnia sztuka / komplet
SCHWEPNITZ ŁOSIOWA MISA Z NARCYZAMI NA TRZECH NÓŻKACH

Urocza misa o łososiowej barwie. Pochodzi z Niemiec z Schwepnitz, model Narzisse z 1953 roku, dekor 122. Szkło prasowane, o ciekawej barwie. Misa osadzona jest na trzech ślimaczych nóżkach. Rant falowany, Na ściankach kwiaty narcyzów z matowymi elementami.
Dostępność: Ostatnia sztuka / komplet
PATERKA NA NODZE W KSZTAŁCIE MUSZLI RÓŻOWA FRANCJA?

Szkło prasowane paterka nautilus shell. Przepiękna bladoróżowa, trawiona paterka na nodze lub żardiniera ze szkła inspirowanego stylem Art-Déco w kształcie muszli, z zaokrągloną podstawą i żłobioną, teksturowaną powierzchnią, która naśladuje naturalne kontury muszli. Ten projekt przywołuje motyw marynistyczny motywy, a matowe szkło podkreśla jego elegancki, eteryczny charakter.
Dostępność: Ostatnia sztuka / komplet
FRANCJA ŁOSOSIOWA TACA Z USZAMI ART-DECO SYGNOWANA

Rasowe Art-Deco. Piękna, łososiowa taca z uszami patera. Pochodzi z Francji z lat 30-tych XX wieku. Od spodu tłoczony napis Made in France. Szkło prasowane, barwione w masie. O okrągłym kształcie. Z geometryczną dekoracją. Z obu stron solidne, kanelowane uszy.
Dostępność: Ostatnia sztuka / komplet
HIT! WALTHER CUDOWNA BOLA Z 6 SZKLANECZKAMI ZE ZŁOTYMI OPASKAMI Z POSTACIAMI

Piękna, niezwykła bola do ponczu z sześcioma szklaneczkami. Pochodzi z huty szkła Walther z 1931 roku. Szkło prasowane barwione w masie na bakłażanowy kolor z fasetowymi tłoczeniami, z przepiękną opaską na każdym elemencie z wytłoczonymi precyzyjnie scenkami rodzajowych powleczonych złotem. Prosta forma. Ametystowy fioletowy kolor w połączeniu z misternymi złotymi motywami sprawia, że jest to idealny dodatek do każdej kolekcji. Wykonane w latach 30-tych/40-tych XX wieku. Tak komplet to rzadki rarytas, który doda elegancji i wyrafinowania każdemu wystrojowi domu. Delikatne wykonanie i dbałość o szczegóły sprawiają, że jest to ponadczasowy element, który z pewnością zrobi wrażenie.
Dostępność: Ostatnia sztuka / komplet
CUDOWNA RÓŻOWA PATERA NA NODZE TORTOWNICA

Urocza, różowiutka patera na nodze, tortownica. Szkło prasowane, barwione w masie. Forma jest dość prosta, oszczędna, dzięki czemu, nie odciąga uwagi od bogatych, misternych tłoczeń we wzór diamentowy z trójkącikami i masą drobniutkiej perlatury. Całość układa się w dużą rozetę na lustrze (oczywiście tłoczenia są od spodu talerza), i rzędy perlatury na stopie.
Dostępność: Ostatnia sztuka / komplet
CHŘIBSKÁ J. HOSPODKA BARWNA ŚLICZNA PATERA OŚMIORNICA

Piękna różowa patera z Czech. Szkło artystyczne. Pochodzi z huty szkła Chřibská, wykonana według projektu Josefa Hospodki. Numer katalogowy 316. Świetny przykład czeskiego wzornictwa z lat 60/70-tych XX wieku, charakteryzujący się organiczną formą i ciekawymi, żywymi barwami. Zadziwiająco dobrze wyważona. Kołnierz, rant z białą smugą, patera w przeważającej części różowa. Podstawa zielona.
Dostępność: Ostatnia sztuka / komplet
ZĄBKOWICE GIRLANDY WIEŃCE PATERA NA NODZE W KOLORZE BŁĘKITNYM

Bardzo elegancka patera na nodze ze szkła w kolorze niebieskim. Pochodzi z polskiej huty szkła z Ząbkowic numer katalogowy, to 2239. Bardzo ładnie zdobiona tłoczeniami od strony zewnętrznej dekoracyjnymi girlandami w stylu secesyjnym. Rant lekko falowany.
Dostępność: Ostatnia sztuka / komplet
ZĄBKOWICE J.S. DROST MROŻONA ŁOSOSIOWA PATERA Z TWARZĄ KOBIETY

Cudowna mrożona patera na nodze, owocarka łososiowa. Niesamowicie wyraziste tłoczenia. Pochodzi z huty szkła Ząbkowice. Wykonana według projektu Jana Sylwestra Drosta. Inspirowana stylem secesyjnym. Czaszę zdobią medaliony z tworzą kobiety, a wokół wijące się gałązki. Dekoracje przywodzą na myśl dzieła Alfonsa Muchy. Tłoczenia bardzo bogate, również stopa i nóżka są nimi pokryte. Szkło barwione w masie na kolor różowy, dodatkowo została poddana procesowi piaskowania lub mrożenia na zewnętrznej stronie, przez co powierzchnia patery jest matowa, co świadczy o jej wyjątkowości i niesamowitym charakterze. Szkoda, że moje zdjęcia nie oddają urody tego szkiełka. Bardzo rzadko spotykany przedmiot!
Dostępność: Ostatnia sztuka / komplet
ZĄBKOWICE SECESYJNA ŁOSOSIOWA ROZŁOŻYSTA PATERA W MEDALIONY NA NODZE #1180

Bardzo ładna, rozłożysta patera na nodze. Szkło parsowane, w kolorze łososiowym, wykonane w hucie szkła Ząbkowice, katalogowana. W katalogu z 1910 roku nr 1180. Zachowana w stylu secesyjnym. Wykonana ze szkła prasowanego w wyjątkowo ładnym odcieniu łososiowo-różowym. Solidna, ciężka noga. Czasza dekorowana tłoczeniami w medaliony, w każdym medalionie inny kwiatowy ornament. Piękny egzemplarz!
Dostępność: Ostatnia sztuka / komplet
ZĄBKOWICE SECESJA EFEKTOWNA PATERA NA NODZE Z FALBANKA #2059

Przepiękna secesyjna patera z Ząbkowic. W katalogu fabrycznym z 1910 roku ma numer 2203. Szkło prasowane, bezbarwne. Zdobiona tłoczniami z drobnych guziczków, układających się w kwiatowe wzory oraz tłoczenia o diamencikowej fakturze. Rant ma zmysłowo powywijaną falbankę. Noga masywna, zdobiona diamencikowym tłoczeniem. Duża i ciężka.
Dostępność: Ostatnia sztuka / komplet
HORTENSJA PATERA Z CHRYZANTEMĄ STARE POLSKIE SZKŁO

Piękna patera z chryzantemą. Pochodzi z huty szkła Hortensja, numer katalogowy z 1936 roku, to 101. Na dnie, na trawionym tle duży tłoczony kwiat chryzantemy. Kołnierz kanelowany. Szkło prasowane o szarawym odcieniu.
Dostępność: Ostatnia sztuka / komplet
SZKŁO KRAKOWSKIE KRAKOWSKI INSTYTUT SZKŁA (KIS) SŁUCZAN-ORKUSZ PATERA NA NODZE W RÓŻU

Cudowna, różowa patera na nodze. Pochodzi z Krakowskiego Instytutu szkła. Projekt Jerzy Słucza-Orkusz. Grube szkło sodowe barwione w masie na ciekawy mleczno-różowy kolor z cieniowaniem. Żartobliwie ten kolor nazywany jest świnkowym. Ręcznie formowane. Dekoracja hutniczo nakładana. Charakterystyczne nakładki znajdują się wokół stopy oraz na nodze zaraz pod paterą. Świetny przykład polskiego designu lat 70-tych!
Dostępność: Ostatnia sztuka / komplet
BELGIA? ŁADNA BURSZTYNOWA MISECZKA ART-DECO

Bardzo ładna misa ze szkła prasowanego w kolorze miodowym. Pochodzi najprawdopodobniej z Belgii (Luxval? Scailmont?). Utrzymana w stylu Art-Deco, prosty, acz efektowny wzór. Dno misy zajmuje duża wieloramienna rozeta. Ściany tworzy proste zakończone zaokrąglonym brzegiem, pomiędzy ściankami ostrzejszy rant.
Dostępność: Ostatnia sztuka / komplet
SCAILMONT BELGIA CUDOWNA MIODOWA MISA GRUSZKA I KIŚĆ WINOGRON MATOWIONA

Bardzo ładna misa ze szkła w kolorze miodowym. Szkło pochodzi z Belgii, w hucie Scailmont. Szkło prasowane, barwione w masie na kolor ciemniejszego miodu. Kołnierz kanelowany, z elementami naprzemiennie trawionymi. Na lustrze kiść winogron i gruszka, dekoracja też matowa w obramowaniu tłoczonym wzorem o motywie rybiej łuski. Rant falowany, złocony i złocenia już trochę wytarte. Wygląda bardzo efektownie. Wzór przedwojenny, datowanie egzemplarza może sięgać lat 70-tych XX wieku.
Dostępność: Ostatnia sztuka / komplet
HORTENSJA PRZEDWOJENNA BŁĘKITNA ŻARDINIERA Z RÓŻĄ

Błękitna żardiniera na nodze. Szkło w odcieniu pięknego błękitu, prasowane. Pośrodku tłoczona dekoracja w postaci róży. Rant dekorowany 11 ząbkami, podstawa ma kształt rombu, podszlifowana od spodu. Co do pochodzenia przedmiotów z tego modelu istnieje spór. Pierwowzór pochodzi z huty szkła Hortensja z lat 30-tych XX wieku. W katalogu z roku 1936 ma numer 292. Później najprawdopodobniej w nieco uproszczonej wersji produkowana była przez hutę z Ząbkowic. Spory pomiędzy kolekcjonerami trwają. Niemniej prezentowany egzemplarz jest stosunkowo lepiej wykonany, ma też większą liczbę ząbków niż ta ząbkowickie modele, stąd określenie jego pochodzenia nie powinno budzić wątpliwości.
Dostępność: Ostatnia sztuka / komplet
WIELKANOC ANCHOR HOCKING LATTIMO PATERA DO SERWOWANIA JAJ

Świetna patera ze szkła mlecznego do serwowania jaj. Wykonany przez Anchor Hocking. Model "Fire King". Pochodzi z okresu pomiędzy 1940 i 1960 roku. Anchor Hocking powstała w 1905 roku w Lancaster w stanie Ohio.
Dostępność: Ostatnia sztuka / komplet
SZKŁO URANOWE ŚWIECI W UV. ZAWIERCIE 5 TALERZYKÓW DESEROWYCH W KOLORZE URANOWEJ ZIELENI

Zestaw pięciu talerzyków deserowych wykonanych ze szkła prasowanego, pochodzi najprawdopodobniej z Zawiercia. Szkło barwione w masie związkami uranu na kolor jasnej zieleni. Odbijają światło UV. Na zewnętrznej części ozdobione pasami. Rant falowany. Co drugi pas z matowego szkła .
Dostępność: Ostatnia sztuka / komplet
ZAWIERCIE MISA W KOLORZE URANOWEJ ZIELENI

Misa wykonana ze szkła prasowanego, pochodzi najprawdopodobniej z Zawiercia. Szkło barwione w masie na kolor jasnej zieleni. Na zewnętrznej części ozdobione matowym pasami. Rant falowany. Spód szlifowany na taflę.
Dostępność: Ostatnia sztuka / komplet
HORTENSJA RASOWE ART-DECO MISA W KOLORZE ŁOSOSIOWYM

Misa Art-Deco w kolorze łososiowym. Pochodzi z okresu międzywojennego, z polskiej huty szkła Hortensja z Piotrkowa Trybunalskiego, numer katalogowy to 502. Zachowana w stylu Art-Deco. Wykonana ze szkła prasowanego w kolorze łososiowym.
Dostępność: Ostatnia sztuka / komplet
ZĄBKOWICE ROCOCO RZADKA DUŻA TURKUSOWA PATERA NA NODZE

Śliczna, bardzo rzadko spotykana, patera na nodze z huty szkła Ząbkowice. Piękny kształt, niezwykła barwa. Zachowana w stylu secesyjnym, model Rococo. Szkło prasowane, w turkusowym kolorze. Cała powierzchnia pokryta kanelowaniem. Na nim tłoczone dekoracje o motywie roślinnym układające się w medaliony.
Dostępność: Ostatnia sztuka / komplet
ZĄBKOWICE PLECIONKA NIEBIESKO-SZARY KOMPLET 6 TALERZY Z LAT 70-TYCH

Świetny, kompletny sześciu talerzy deserowych. Pochodzi z huty szkła z Ząbkowic. Najczęściej wzór jest przypisywany Pani Eryce Trzewik-Drost, ale nie mam pewności, czy słusznie. Potocznie zwany plecionką lub koszyczkiem. I rzeczywiście tłoczenia imitują plecionkę wiklinowego kosza. Szkło prasowane barwione w masie na niezwykły odcień szaro-niebieski. Rant nieregularny.
Dostępność: Ostatnia sztuka / komplet
ZĄBKOWICE R. SERWICKI LAZUROWY SERWIS FLORA 1+5

Serwis deserowy Flora szkła prasowanego w kolorze lazurowym, składający się z patery i czterech talerzy deserowych. Wykonane w hucie Ząbkowice w latach 70-tych według projektu Pana Ryszarda Serwickiego. Szkło prasowane w ciekawym, lazurowo-turkusowym odcieniu. Tłoczenia imitują ładny, duże kwiaty.
Dostępność: Ostatnia sztuka / komplet
ZĄBKOWICE E. TRZEWIK-DROST BURSZTYNOWA PATERKA NA BABKĘ ROMBY I GUZICZKI#7011

Piękna i efektowna paterka na nodze na babkę, torcik. Pochodzi z polskiej huty szkła Ząbkowice, wykonana według projektu Pani Eryki Trzewik-Drost z lat 60-tych XX wieku. Patera jest bursztynowej barwy. Cała powierzchnia dekorowana tłoczeniami w drobne romby i guziczki. Idealna na ciasteczka, babkę.
Dostępność: Ostatnia sztuka / komplet
INWALD LORD AMETYSTOWA PATERA MISA NA STOPIE

Śliczna, fioletowa patera, misa na stopie w stylu Art-Deco. Wykonany według projektu Rudolfa Schröttera z Rudolfshütte (z huty Josefa Inwalda), w Teplitz w 1922 roku. Wzór Lord. Ten sam model produkowany był w Wielkiej Brytanii przez hutę przez Davidsona i znany pod nazwą Jakobean. Figuruje również jako Milord (we Francji). Szkło solidne, prasowane. Kolor ametystowy, wykończenie satynowe. Zdobione prostym tłoczeniem, rant falowany.
Dostępność: Ostatnia sztuka / komplet
HORTENSJA ŁOSOSIOWY SERWIS POD KONFITURY Z MALINAMI MISKA I 5 MISECZEK

Stary serwis do konfitur lub pralin składający się z miski z pięcioma miseczkami ze szkła łososiowego. Pochodzi z okresu międzywojennego z huty szkła Hortensja. Numer katalogowy z 1936 roku, to 36. Szkło prasowane, barwione w masie. Bardzo ciekawie wykonane. Całość dekorowana efektownymi tłoczeniami. Spody matowe, a na ich tle tłoczone gałązki z malinami. Ścianki kanelowane, a rant wykończony drobnymi falami.
Dostępność: Ostatnia sztuka / komplet
STÖLZLE HEŘMANOVA HUŤ RASOWE ART-DECO BŁĘKITNA MISA MATOWA

Cudowna, błękitna misa, rasowe Art-Deco. Pochodzi z czeskiej fabryki szkła Heřmanova huť z lat 30-tych XX wieku, która została założona przez Karola Stölzle. Od spodu tłoczony napis "Czechoslovakia". Szkło prasowane, barwione w masie na kolor ładnego błękitu w większej części matowe, trawione. Dekorowane kanelowaniem i wypustkami od spodu. Całość osadzona na czterech zgeometryzowanych nóżkach. Pięknie wygląda!
Dostępność: Ostatnia sztuka / komplet
BŁĘKITNA TACA POD KARAFKĘ ART-DECO

Niebieskie stare szkiełko. Pochodzi z jednej z polskich hut szkła z okresu międzywojennego. Taca w stylu Art-Deco, dekorowana geometrycznym wzorkiem z piaskowanego szkła. Na spodzie półokręgi, na środku trójkąt. Kiedyś służyła jako taca pod karafkę, jej obecne zastosowanie zależy od fantazji kupującego.
Dostępność: Ostatnia sztuka / komplet
ZĄBKOWICE BŁĘKITNA SECESYJNA DUŻA PATERA NA NODZE ZAWIJASY

Bardzo ładna patera na nodze. Szkło parsowane, w kolorze kobaltowym, wykonane w hucie szkła Ząbkowice, katalogowana. Numer katalogowy z 1910 roku nr 1037. Całość pokryta tłoczeniami w zawijasy. Dekoracje bardzo wyraziste, kolor głęboki, nasycony. Piękny egzemplarz, robi wspaniałe wrażenie!
Dostępność: Ostatnia sztuka / komplet
SERWIS NA ŚLEDZIE Z OSTAMI POLSKIE SZKŁO 1+6

Komplet (jedna duża i sześć małych) śledziarek w stylu Art-Deco z bezbarwnego szkła. Pochodzi z Ząbkowic, numer katalogowy to 1279. Wzór jest przedwojenny, ale znalazł się w ofercie Mineksu w latach 60-tych. Śledziówki mają owalny kształt z falbaneczką u góry. Od spodu, na trawionym/matowym tle tłoczony rysunek ostów. Szkło prasowane, bezbarwne.
Dostępność: Ostatnia sztuka / komplet
J. STOLLE NIEMEN TOPAZOWA DUŻA PATERA

Duża patera do ciast i deserów. Pochodzi z huty szkła J. Stolle Niemen, numer katalogowy z 1926 roku to 1771. Szkło prasowane w bursztynowym kolorze zachowane w stylu Art-Deco. Prosta forma z falowanymi rantami.
Dostępność: Ostatnia sztuka / komplet
HORTENSJA 3 ŁOSOSIOWE TALERZYKI Z PALMĄ

Trzy łososiowe talerzyki z palmą. Polskie Art-Deco. Wykonane ze szkła prasowanego w hucie szkła Hortensja. Numer katalogowy z 1936 roku, to 416. Zachowane w stylu Art-Deco. Talerzyki mają na dnie tłoczoną palmę na matowym tle. Brzeg wykończony dużymi ząbkami.
Dostępność: Ostatnia sztuka / komplet
HORTENSJA CARNIVAL GLASS 3 IRYZOWANE TALERZYKI Z PALMĄ

Trzy iryzowane talerzyki z palmą. Polskie Art-Deco. Wykonane ze szkła prasowanego w hucie szkła Hortensja. Numer katalogowy z 1936 roku, to 416. Kołnierzyki powleczone iryzowaną powłoką w kolorze pomarańczowym, lustro transparentne. Zachowane w stylu Art-Deco. Talerzyki mają na dnie tłoczoną palmę na matowym tle. Brzeg wykończony dużymi ząbkami.
Dostępność: Ostatnia sztuka / komplet
KROSNO PIĘKNA MISA Z KACZKAMI I TRZY MISECZKI

Piękna, rzadko spotykana misa z kaczkami i trzy miseczki. Pochodzi z huty szkła z Krosna. Numer katalogowy 62. Szkło prasowane, bezbarwne. Na dnie tłoczony, trawiony, wyrazisty rysunek płynącej kaczki z małymi kaczuszkami. Kołnierz tłoczony w geometryczny wzór, rant falowany.
Dostępność: Ostatnia sztuka / komplet
SERWIS NA ŚLEDZIE Z RYBAMI ŚLEDZIÓWKI 1+4

Bardzo ładny serwis pod śledzie. Szkło prasowane, bezbarwne, ale o zdecydowanie szarym odcieniu. Pochodzi z jednej z polskich hut szkła. Często przypisywane hucie Niemen. Serwis składa się z owalnej patery i czterech talerzyków. Kołnierz kanelowany z falowanym rantem. Na matowym spodzie tłoczona dekoracja w postaci ryby. Spód szlifowany na taflę. Pięknie wygląda!
Dostępność: Ostatnia sztuka / komplet
ZĄBKOWICE BURSZTYNOWA PATERA NA NODZE KLOSZ NA OWOCE #320

Piękna, bursztynowa/ miodowa patera na nodze. Szkło prasowane, z tłoczoną dekoracją w formie diamencików, rant wykończony wachlarzami uniesionymi ku górze. Wykonana w hucie Ząbkowice. W katalogu z 1910 roku ma numer 320.
Dostępność: Ostatnia sztuka / komplet
KROSNO PATERA POD KARAFKĘ NIEBIESKIE POLSKIE SZKIEŁKO

Błękitne, stare szkiełko. Pochodzi z hut szkła z Krosna z okresu międzywojennego. Szkło prasowane w kolorze błękitnym. Numer katalogowy to 83b. Taca w stylu Art-Deco, dekorowana geometrycznym wzorkiem z piaskowanego, matowego szkła. Kiedyś służyła jako taca pod karafkę, jej obecne zastosowanie zależy od fantazji kupującego.
Dostępność: Ostatnia sztuka / komplet
HORTENSJA / ZĄBKOWICE OWALNA PATERA TACA BŁEKITNA

Bardzo ładna patera owalna. Początkowo produkowana przez hutę szkła Hortensja z Piotrkowa Trybunalskiego, choć pewnie w późniejszym okresie była też produkowana w Ząbkowicach. Szkło prasowane w odcieniu pięknego błękitu. Z bogatymi tłoczeniami, zdobna.
Dostępność: Ostatnia sztuka / komplet
ZĄBKOWICE SZAFIROWA MISA W KRĘGI CUDOWNA BARWA

Piękna misa w ślicznym odcieniu błękitu. Pochodzi z huty szkła Ząbkowice, numer katalogowy z 1920 roku, to 1246, model Verre Brillant. Szkło prasowane, szafirowe. Zachowane w stylu Art-Deco. Bardzo bogato zdobione tłoczeniami w duże wzory. Na pierwszy plan wyłaniają się cztery kręgi. Wygląda imponująco!
Dostępność: Ostatnia sztuka / komplet
ZĄBKOWICE J.S. DROST ASTEROID MISKA W KOLORZE URANOWEJ ZIELENI

Kultowa seria Asteroid. Miska wykonana ze szkła prasowanego, barwionego w masie na kolor zwany uranową zielenią, przez polską hutę szkła w Ząbkowicach. Zaprojektowana przez Jana Sylwestra Drosta w 1975 roku i stanowiła jeden z elementów serii Asteroid. Przez wiele lat był wizytówką polskiego szkła użytkowego. Cała seria była nawiązaniem do najnowszych światowych tendencji, i do dzisiaj zachwyca "nowoczesną" formą. Ma efektowną fakturę "mgławicy" składającej się z większych i mniejszych wypukłych okrągłych kropel.
Dostępność: Ostatnia sztuka / komplet
ZĄBKOWICE PATERA NA NODZE TORTOWNICA ROZALINOWA #333

Bardzo ładna, rozalinowa patera na nodze-tortownica. Pochodzi z okresu międzywojennego z huty szkła Ząbkowice, wariacja numeru katalogowego 333 z 1910 roku. Szkło prasowane, w kolorze różowym, rant falowany. Cała powierzchnia patery tłoczona w gwiazdki i girlandy. Stopa też tłoczona.
Dostępność: Ostatnia sztuka / komplet
CHRIBSKA J. HOSPODKA PIĘKNA MALINOWO-FIOLETOWA MISA PATERA SZKLANA RZEŹBA

Piękna, fioletowo-różowa patera, misa z Czech. Szkło artystyczne. Pochodzi z huty szkła Chřibská, najprawdopodobniej wykonany według projektu Josefa Hospodki. Świetny przykład czeskiego wzornictwa z lat 50/60-tych XX wieku, charakteryzujący się organiczną formą i ciekawymi, żywymi barwami.
Dostępność: Ostatnia sztuka / komplet
ZĄBKOWICE J.S. DROST ASTEROID ŚLEDZIÓWKA OWALNA PATERA ŚLEDZIARKA

Owalna patera do serwowania śledzi, owoców morza. Wykonany ze szkła prasowanego, bezbarwnego przez polską hutę szkła w Ząbkowicach. Zaprojektowany przez Jana Sylwestra Drosta w 1975 roku i stanowiła jeden z elementów serii Asteroid. Przez wiele lat był wizytówką polskiego szkła użytkowego. Cała seria była nawiązaniem do najnowszych światowych tendencji, i do dzisiaj zachwyca "nowoczesną" formą. Nagrodzona złotym medalem na Międzynarodowej Wystawie Szkła w Jabloncu w 1976 roku. Przyjęta do stałej ekspozycji Corning Museum Of Glass. Paterki ma efektowną fakturę "mgławicy" składającej się z większych i mniejszych wypukłych okrągłych kropel.
Dostępność: Ostatnia sztuka / komplet
ZĄBKOWICE J.S. DROST SAHARA ŁOSOSIOWY SERWIS DESEROWY 1+5

Patera i trzy talerzyki deserowe. Design z lat 70-tych. Pochodzą z huty szkła z Ząbkowic, model Sahara, wykonane według projektu Jana Sylwestra Drosta z lat 70-tych. Szkło prasowane w łososiowym odcieniu. Prosta forma o porowatej strukturze.
Dostępność: Ostatnia sztuka / komplet
CHŘIBSKÁ J. HOSPODKA MALINOWA ŚLICZNA ROGATA PATERA GWIAZDA

Piękna patera na owoce, żardiniera, naczynie z Czech. Szklana rzeźba. Szkło artystyczne. Pochodzi z huty szkła Chřibská, najprawdopodobniej wykonana według projektu Josefa Hospodki. Świetny przykład czeskiego wzornictwa z lat 50/60-tych XX wieku. Fantastyczna, rogata żardiniera o ślicznej malinowo-żurawinowej kolorystyce, charakteryzująca się organiczną formą i ciekawą, żywą barwą. Zadziwiająco dobrze wyważona. Podstawa na planie kwiatu naczynia bezbarwna, pozostała część ma kolor ciemnego różu.
Dostępność: Ostatnia sztuka / komplet
MSTIŠOV F. ZEMEK NIAGARA RÓŻOWO-KOBALTOWA POPIELNICA PATERA SZKLANA RZEŹBA

Bardzo piękna, dwubarwna popielnica, misa, żardiniera, gondola. Pochodzi z Czech z miejscowości Mstišov wykonane według projektu Františka Zemka z lat 50-tych XX wieku z serii "Niagara". Ręcznie formowany, masywny przedmiot o pięknej organicznej formie, wykonany z ręcznie formowanego szkła sodowego barwionego w masie. Rozalinowo – kobaltowe barwy zostały zaklęte w okazałym szkle. Całość o organicznym, trójkątnym kształcie. Ciężka.
Dostępność: Ostatnia sztuka / komplet
ŁOSOSIOWA PATERA NA NODZE KLOSZ NA OWOCE

Piękna, prosta, elegancka patera na nodze. Bardzo trudno pokusić się o identyfikację tego szkiełka i ocenić jego pochodzenie, gdyż takie wzory w swoich katalogach miło wiele europejskich hut szkła. Szkło prasowane, barwione w masie. Czasza kanelowana, noga graniasta z ozdobnym guzem, stopa kolista.
Dostępność: Ostatnia sztuka / komplet
ŚLICZNA SZAFIROWA MISA W JAGODY BORÓWKI

Śliczna, stara, szafirowa misa. Pochodzi najprawdopodobniej z Francji. Szkło prasowane, barwione w masie na uroczy odcień błękitu. Ścianki zdobione drobnym kanelowaniem rozdzielonym szlaczkiem liści i owoców; jagódki lub borówki. Od spodu zdobiona rozetą.
Dostępność: Ostatnia sztuka / komplet