Wyszukiwarka producentów
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Odbiór w punkcie Poczty Polskiej) już od 250,01 zł.
Wielkanocna podróż do europejskiego zagłębia porcelany i szkła 0
Wielkanocna podróż do europejskiego zagłębia porcelany i szkła
Większość okołoświątecznych zamówień została już wysłana, zaległości nadrobione, czas powspominać wspaniały wielkanocny urlop, z którego wczoraj wróciliśmy.
 
Na aktywny odpoczynek wybraliśmy miejsce szczególne - pogranicze bawarsko-bohemie. Jest to miejsce, w którym znajdują się dwa ważne europejskie zagłębia porcelany - górnofrankońskie oraz zachodnioczeskie.

Pierwszym miejscem, obok którego mieszkaliśmy, była fabryka i muzeum porcelany w Nowej Role, w której do tej pory działa fabryka Thun. W tej instytucji skupiono się na historii powstawania kolejnych fabryk w regionie oraz na warunkach naturalnych, które predestynowały okolice Karlowych War do rozwoju porcelanowego przemysłu. To zasluga przede wszystkim wysokiej jakości glin, które wciąż są tam wydobywane. Muzeum choć skromne, zachęciło nas do dalszego zwiedzania.

Następnym miejscem, które odwiedziliśmy była fabryka, galeria sprzedażowa oraz muzeum firmy Moser. Produkty tej firmy są zachwycające. To najwyższa klasa światowa w produkcji szkła, w której pracują znakomici projektanci, modelarze oraz grawerzy szkła. W muzeum poznaliśmy historię firmy i jej flagowych modeli, najciekawsze egzemplarze oraz sam proces produkcji. Następnym punktem była zachwycający pawilon sprzedażowy, gdzie oferowano cuda zachwycające, unikatowe, zapierające dech w piersiach nie tylko znawcom szkła. Niestety sam zakład produkcyjny wyjątkowo nie był dostępny do zwiedzania (co zazwyczaj jest możliwe).

Na drugi dzień udaliśmy się do jednego z najpopularniejszych celów pielgrzymkowych miłośników porcelany - bawarskiego Selb. Miasto to kojarzone jest przede wszystkim, choć nie tylko, z nazwiskiem Rosenthal. To tutaj w końcu XIX wieku Philipp Rosenthal zakładał swój biznes. W doskonale Państwu znanej części miasta Plößberg, gdzie najpierw znajdowała się fabryka Jacoba Zeidlera, a następnie wydział artystyczny zakładu Rosenthala, dzisiaj znajduje się muzeum porcelany - PorzellanIkon. Ta część muzeum kładzie nacisk na proces produkcji porcelany. Jest on przedstawiony od A do Z. Drugim elementem muzeum jest przedstawienie losów samej fabryki i marki Rosenthal. Naprawdę ciekawe muzeum, i choć spodziewaliśmy się przede wszystkim bogatych zbiorów porcelany, to autentyczność i szczegółowość procesu powstawania porcelany zachwyciła nas najbardziej.

W drugim dniu pobytu w Bawarii było miasto Hohenberg an der Eger, w której pierwszą swoją fabrykę porcelany założył Carolus Magnus Hutschenreuther.To muzeum przede wszystkim wskazuje na historię stylistyki oraz samo bogactwo zbiorów porcelany. Dominują fabryki wchodzące na Europejskim Szlak Muzeów Porcelan, w którym są dawne fabryki czeskie, niemieckie, francuskie, angielskie, duńskie, ale niestety brakuje na mapie instytucji z Polski i Śląska.

Ostatnim punktem, który odwiedziliśmy już w drodze powrotnej było Muzeum Pałacowe w Slavkovie u Brna (Austerlitz), gdzie podziwialiśmy nadzwyczaj bogate wnętrza zamku, który swą sławę zdobył jako miejsce, w którym podpisano podpisanie broni (de facto uznania porażki) po bitwie zwaną “pod Austerlitz”, w której udział wzięły wojska Napoleona oraz pokonanego cara Aleksandra I reprezentującego Rosję będącej w koalicji z Habsburską Austrią.Wnętrza przede wszystkim obfitują we freski, malarstwo stylowe meble, nieco mniej w porcelanę i autentyczne tkaniny.Mimo wszystko byliśmy niezwykle zadowoleni z tego przystanku w podróży.

Mam nadzieję, że pokazane zdjęcia, choć w części pozwolą Państwu zobaczyć to, czego doświadczyliśmy. Muszę też dodać, że niezwykle budujące było dostrzeżenie wśród tych muzealnych pereł, przedmiotów, które mieliśmy już okazję oferować w naszej galerii.

Rasheed Smoleń 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium