Wyszukiwarka producentów
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Odbiór w punkcie Poczty Polskiej) już od 250,01 zł.
Gdy kolekcjonerstwo staje się pracą... 0
Gdy kolekcjonerstwo staje się pracą...

Nasz blog został odwiedzony przez znakomitych gości. Swoją notkę, historię swojej pasji, postanowili pozostawić Państwo Irena i Roman Gatys. Autorzy "Encyklopedii Porcelany Śląskiej" i innych pozycji traktujących o śląskim białym złocie. Ludzie ogromnej wiedzy, ale też pasji, którą współdzielą razem z Państwem.


Jesteśmy kolekcjonerami i miłośnikami śląskiej porcelany od 20 lat. Nasze zainteresowania dotyczą wszystkich zagadnień związanych z historią porcelany na Śląsku od 1820 roku do chwili obecnej. Zajmujemy się badaniem i dokumentowaniem dziejów porcelany śląskiej, a także poszukiwaniem i zbieraniem materiałów związanych z działalnością fabryk i manufaktur porcelany. Jesteśmy w posiadaniu kolekcji wyrobów porcelanowych, zawierających egzemplarze z pierwszej powstałej na Śląsku fabryki, a także z kolejnych fabryk, aż do czasów współczesnych. W kolekcji jest wiele ciekawych i mających muzealny charakter wyrobów. Zbiór uzupełniony jest licznymi materiałami, dokumentami oraz katalogami z poszczególnych fabryk.  Mimo, że kolekcja jest bardzo obszerna cały czas jest kompletowana i uzupełniana.



Kolekcja śląskiej porcelany rozpoczęła się od 12 filiżanek z różnych wytwórni europejskich kupionych w Bytomiu na targu staroci. Okazało się, że 9 kompletów śniadaniowych pochodzi ze Śląska. Ten początkowy zbiór filiżanek miał być niepowtarzalnym serwisem pokazującym różnorodność artystyczną oraz szlachetność porcelany. Do dzisiaj nasi znajomi i rodzina mają swoje ulubione komplety.


W zbiorze śląskiej porcelany posiadamy wiele interesujących wyrobów godnych omówienia np. wyroby XIX-wieczne o bogatym zdobnictwie i ciekawych rozwiązaniach plastycznych, reklamy różnych serwisów, kałamarze, świeczniki, tostowniki, figurki zwierząt i postaci ludzkich. Wiele wyrobów ma charakter unikatowy.


Współpracujemy z wieloma instytucjami kultury, wśród nich są Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Śląskie w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Muzeum Ziemi Opolskiej w Opolu, Muzeum Śląskie w Görlitz (Schlesisches Museum zu Görlitz), Górnośląskie Muzeum w Ratingen (Oberschlesisches Landesmuseum Ratingen), Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim, Muzeum w Tarnowskich Górach, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, Zamek Cieszyn, Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie Koźlu i wiele innych. Dzięki tej współpracy udało się zaprezentować szerokiemu ogółowi wiele ciekawych wyrobów porcelanowych pochodzących ze śląskich fabryk porcelany.


W roku akademickim 2014/2015 w ramach współpracy z Akademią Sztuk Pięknych jest realizowany projekt pt. "Koncepcja konferencji i warsztatów służących ponownemu wdrożeniu fasonu ceramicznego „Katowice” wyprodukowanego przez Porcelanę Śląską w latach 30-tych wraz z nowymi elementami zdobniczymi zaprojektowanymi przez studentów ASP Katowice w ramach obchodów 150-lecia Katowic. W okresie wrzesień – grudzień 2014 roku Gatysowie uczestniczyliśmy wraz z projektantami i naukowcami w projekcie Fundacji Giesche polegającym na zdigitalizowaniu figurek z Fabryki Porcelany Giesche/Bogucice z Katowic – Bogucic.


Efektem 20-letniego zainteresowania tym tematem, oprócz imponującej porcelanowej kolekcji, jest również 11 książek o śląskiej porcelanie między innymi ”Encyklopedia Śląskiej Porcelany tom I”, „Fabryka Porcelany Giesche Katowice Bogucice”, „Fabryka Porcelany w Żarach 1888 – 1945 Porzellanfabrik Sorau”, „Fabryka Porcelany Huta Franciszka Ruda Śląska Bykowina”, „Motywy orientalne na śląskiej porcelanie z pierwszej połowy XX wieku”, Fabryki porcelany Górnego Śląska”, „Żarska porcelana 1888 – 1945 Sorauer Porzellan”. Jesteśmy też autorami licznych artykułów w prasie fachowej w tym: „Gazeta Antykwaryczna”, „Art. &  Business”.


Ostatnio ukazała się książka pt. "Wzornictwo przemysłowe fabryki porcelany Krister-Wawel-Kristoff 1831-2014". W publikacji zaprezentowana jest różnorodność form, zdobień dotyczących wzorów przemysłowych na przestrzeni lat 1831-2014 wraz z informacją o dziejach Fabryki Porcelany w Wałbrzychu zaczynając od Kristera poprzez Wawel i dalej Kristoff. Przedstawiony obraz pozwala skonfrontować przedmioty z różnych okresów z wyobrażeniem potrzeb użytkowych, społecznych, kulturowych. Pokazany fotograficznie zbiór wzorów przemysłowych zezwala docenić wyjątkowość i postęp w ewolucji wzornictwa przemysłowego fabryki porcelany Krister-Wawel-Kristoff w Wałbrzychu w okresie 1831 – 2014. Warto pamiętać, że fabryka Kristera była pierwszą i największą na Śląsku fabryką porcelany. W szczytowym okresie produkcji zatrudniała ponad 1800 pracowników. W latach 1921 – 1945 była filią sławnego Koncernu Rosenthal, dzięki czemu miała dostęp do lepszych technologii oraz mogła współpracować ze znanymi projektantami. Obecnie tradycje te podtrzymuje grono młodych projektantów. Fabryka produkuje porcelanę do dziś. Charakter publikacji pozwala na osi czasu pokazać dziedzictwo wzornictwa przemysłowego znanej marki Krister–Wawel–Kristoff na całym świecie. W książce są również zdjęcia znanych polskich fotografików: Andrzej Świetlik, Arkadiusz Podstawka. Książka w twardej oprawie, pełny kolor, 248 stron. Książka dla prawdziwych koneserów. Polecam!


Obecnie pracujemy nad monografiami fabryk porcelany w Tułowicach oraz w Parowej. Uzupełniamy również materiały na temat porcelany elektrotechnicznej z fabryki w Mysłowicach – Brzezince.


Jesteśmy bardzo aktywną rodziną. Żona, Irena, jest prezesem Stowarzyszenia Miłośników Śląskiej Porcelany i Widokówki w Nakle Śląskim. Mąż, Roman, otrzymał w kolejnych latach 2011 i 2012 pierwszą nagrodę w konkursie Gazety Wyborczej Ingmara Vilkvista za jednoaktówkę po śląsku. W 2013 roku udało mi się otrzymać nagrodę Gracja za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury ufundowaną przez Wójta Gminy Świerklaniec.  Roman Gatys jest również stypendysta Marszałka Województwa Śląskiego. Razem w 2009 roku zostaliśmy laureatami Nagrody Powiatu Tarnogórskiego Orła i Róży. Gatysowie zostali również w 2012 roku laureatami konkursu Lubuski Wawrzyn Naukowy za najlepszą książkę popularnonaukową  - Żarska porcelana 1888 – 1945 Sorauer Porzellan.


W odkrywaniu tajników śląskiej porcelany uczestniczy także nasza córeczka - Maja. Razem wspierajamy się we wspólnej pasji kolekcjonerskiej, a 12-letnia córka Maja jest świetnym materiałem na następnego archeologa śląskiej porcelany. A oprócz tego umila czas rodzicom grą na wiolonczeli.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium