Artykuły
II Konkurs Wielkanocny - zgłoszone prace i głosowanie.

Szanowni Państwo!


Poniżej przedstawione są prace biorące udział w II Konkursie Wielkanocnym. Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękuję za przesłanie zdjęć i życzę powodzenia w konkursie. Głosujących zapraszam do wskazania prac, które uznają Państwo za najciekawsze.

Miasto Szkła

W tym tygodniu chciałbym zwrócić Państwa uwagę na historię i produkty huty szkła, która jest w naszej powszechnej świadomości. Krośnieńskie Huty Szkła były jednymi z największych w kraju w obu złotych okresach polskiego szklarstwa...

Kategorie blog
Chmura tagów
Czeska biżuteria - krótka historia. 1
Czeska biżuteria - krótka historia.

Dzisiaj parę słów o fascynującej czeskie sztucznej biżuterii…

 

Swarovski i czeska biżuteria sztuczna, która do dzisiaj cieszy się niezwykłą popularnością na całym świecie

 

Prawie całe szkło kryształowe używane w czeskiej biżuterii zostało wyprodukowane w Czechach, obszar ten odegrał ważną rolę w historii biżuterii sztucznej. A stolicą śmiało możemy nazwać miasto Jablonec nad Nysą (niem. Gablonz),  gdzie pod koniec XIX wieku, austriacki jubiler Daniel Swarovski wprowadził pierwsze kryształki ze szlifowanego szkła, które z powodzeniem naśladowały diamenty, rubiny, szafiry i szmaragdy. W 1892 roku Swarovski opatentował elektryczną maszynę do perfekcyjnego szlifowania kryształu, dzięki czemu jego kryształy mogły być produkowane masowo.

 

Również czescy jubilerzy pierwsi wynaleźli metodę tworzenia sztucznych pereł. Te naturalne były niezwykle popularne na początku XX wieku.

 

Ale szkło pozostało najważniejszym  surowcem w tworzeniu sztucznej biżuterii w Czechach. Czeskie koraliki z powodzeniem całymi latami rywalizowały z tymi produkowanymi w Wenecji . A owe „kamienie” cechowała  niemal niezrównana czystość i blask”.

 

A na szyjach dam i w klapach marynarek panów  w latach dwudziestych XX wieku zaczęły się pojawiać masowo szklane cudeńka; czasami filigranowe dekoracje zawierały garść pojedynczych szklanych kamieni,  innym razem cięższe prostokątne broszki z kryształkami w kolorze szmaragdowej zieleni, szafiru, fioletu ametystu i rubinowej czerwieni. Zaś  rzemieślnicy z Gablonz przejęli rynki zagraniczne w produkcja szkła i sztucznej biżuterii . Produkcja i eksport osiągały niewiarygodnie szeroki zasięg przez następne 60 lat.  Style czeskiej biżuterii od secesji, najbardziej dla niej typowej, poprzez „egipskie odrodzenie” aż po Aty-Deco. Najczęściej nieoznakowana.

 

Po I wojnie światowej  w miejscu tym,  handlem biżuterią parało się aż 700 firm, zaś po II wojnie światowej Jablonec był jednym z największych eksporterów biżuterii na świecie. Właściwą produkcję przejął koncern Jablonecka biżuteria, zaś eksportem zajął się Jablonex.

 

Moda na „Jablonex”, jak potocznie nazywano czeską sztuczną biżuterię, nie ominęła też naszego kraju. Firma Jablonex była niegdyś bardzo znana i popularna w Polsce. Jej wyroby do złudzenia przypominały dzisiejsze ozdoby, słynnej na cały świat, marki Swarovski. Gdyby nie zmiany polityczne i przemysłowe w Czechach, firma Jablonex byłaby dzisiaj zapewne konkurencją dla sławnego Swarovskiego, który szlifować uczył się przecież od fachowców z Jablonca.

 

Stara, czeska biżuteria do dziś pozostaje cenioną zdobyczą kolekcjonerów i jest bardzo poszukiwana, a niektóre jej egzemplarze osiągają wysokie ceny przewyższające czasami  wyroby ze szlachetnych kruszców i naturalnych kamieni. Najprawdopodobniej ze względu na artystyczne wykończenie, magię mistrzowsko szlifowanych szkiełek i  niepowtarzalną stylistykę.

 

W mieście powstało państwowe muzeum szkła, zaczęto również organizować szklarskie targi międzynarodowe. W Muzeum możemy podziwiać okazy dmuchanego szkła do dekoracji wnętrz. Odbywają się tutaj również pokazy wytwarzania szkła w piecu. Odwiedzający mogą oglądać szklane eksponaty dekoracyjne, takie jak: figurki ze szkła czy biżuterię a także kolekcję biżuteryjnych guzików szklanych i ozdób świątecznych. Jest też osobny dział dotyczący czeskiej biżuterii z tworzywa sztucznego.

 

W sierpniu w Jabloncu odbywają się kilkudniowe Fragile Beauty – targi i pokazy szkła i biżuterii artystycznej, na których prezentuje się kilkudziesięciu artystów ze swoimi wyrobami, odbywają się pokazy z udziałem finalistek konkursu Miss Czech, można posłuchać koncertów muzycznych, no i oczywiście kupić coś oryginalnego.

 

Zdjęcia z muzeum w Jabloncu są moją własnością i pochodzą z domowego archiwum.

 

 

 

A oto parę wyszukanych perełek oferowanych dla Państwa o czeskiej proweniencji. Czeskie cudeńka mają zaznaczoną nazwę w tytule.

 

BOHEMIA STARA CZESKA ZAWIESZKA Z DUŻYM RÓŻOWYM SZKIEŁEKIEM

BOHEMIA STARA CZESKA ZAWIESZKA Z DUŻYM RÓŻOWYM SZKIEŁEKIEM

Czeska mosiężna filigranowa zawieszka, przywieszka o owalnym kształcie. Wykonana z metalu, mosiądzu w złotym kolorze, który oplata duży, owalny, różowy, szklany kaboszon.

 

 

CUDOWNA FILIGRANOWA CZESKA BROSZA Z "SZAFIRAMI"

CUDOWNA FILIGRANOWA CZESKA BROSZA Z "SZAFIRAMI"

Piękna, stara, filigranowa brosza z Czech. W całości wykonana z pozłacanego mosiądzu filigranowego. Ma kształt rombu, a szafirowe szkiełka zamocowane są za pomocą pazurków. Lśniące niebieskie fasetowane kryształowe szkiełka w dwóch rozmiarach w pozłacanej filigranowej ramie.

 

 

CZECHY CUDOWNE FILIGRANOWE KLIPSY Z "SZAFIRAMI"

CZECHY CUDOWNE FILIGRANOWE KLIPSY Z "SZAFIRAMI"

Piękne, stare, filigranowe klipsy z Czech. W całości wykonane z pozłacanego mosiądzu filigranowego. Mają kształt rombów, a szafirowe szkiełka zamocowane są za pomocą pazurków. Lśniące niebieskie fasetowane kryształowe szkiełka w dwóch rozmiarach w pozłacanej filigranowej ramie.

 

 

JABLONEX ŚLICZNA BROSZA Z OCZKAMI AURORA BOREALIS

JABLONEX ŚLICZNA BROSZA Z OCZKAMI AURORA BOREALIS

Piękna i ciekawa stara broszka. Wykonana przez czeską firmę Jablonex w latach 60-tych XX wieku. Tego typu biżuteria była obiektem westchnień każdej kobiety i stanowiła namiastkę brylantów. Dzięki niej mogła poczuć odrobinę luksusu. Brosza składa się z "tysiąca", różnej wielkości, mieniących się z czeskich kryształków aurora borealis ze zwisającymi elementami. Cudowna, lśniąca wieczorowa broszka.

 

 

JABLONEX BŁYSZCZĄCA ZJAWISKOWA WIECZOROWA BROSZA

JABLONEX BŁYSZCZĄCA ZJAWISKOWA WIECZOROWA BROSZA

Piękna i ciekawa, błyszcząca broszka. Wykonana przez czeską firmę Jablonex w latach 60/70-tych XX wieku. Tego typu biżuteria była obiektem westchnień każdej kobiety i stanowiła namiastkę brylantów. Dzięki niej mogła poczuć odrobinę luksusu. Brosza składa się z "tysiąca", różnej wielkości, mieniących się z czeskich kryształków ze zwisającymi elementami. Cudowna, lśniąca wieczorowa broszka.

 

 

UROCZA STARA BROSZA "CZESKI GRANAT"

UROCZA STARA BROSZA "CZESKI GRANAT"

Urocza, piękna, czeska brosza "Czeskie granaty". Wykonana z mosiądzu i ma kształt gałązki z listkami i trzema kaboszonami w rubinowym kolorze. Szkiełka są zamocowane za pomocą pazurków. Broszka zapinana na bezpieczne zapięcie. Szkiełka w kolorze kryształ granatu.

 

 

JABLONEX CZARNA ROZETA Z "DIAMENTEM" ŁADNA BROSZA

JABLONEX CZARNA ROZETA Z "DIAMENTEM" ŁADNA BROSZA

Śliczna, stara brosza w kształcie rozety. Wykonana przez czeską firmę Jablonex w latach 60-tych XX wieku. Tego typu biżuteria była obiektem westchnień każdej kobiety i stanowiła namiastkę brylantów. Dzięki niej mogła poczuć odrobinę luksusu. Brosza zrobiona jest w metalu w złotym kolorze. Środek zdobi duże błyszczące kryształowe oko, dookoła promieniście rozłożone czarne, wrzecionowate szkiełka. Wszystkie szkiełka zamocowane za pomocą pazurków. Idealna niemal na każdą okazję!

 

 

JABLONEX PARA KLIPSÓW ZORZA POLARNA

JABLONEX PARA KLIPSÓW ZORZA POLARNA

Śliczne, skrzące się, stare, czeskie klipsy z oczkami typu "zorza polarna". Wykonane przez czeską firmę Jablonex w latach 60-tych XX wieku. Tego typu biżuteria była obiektem westchnień każdej kobiety i stanowiła namiastkę brylantów. Dzięki niej mogła poczuć odrobinę luksusu. Każdy klips składa się z sześciu, różnej wielkości, mieniących się z czeskich kryształków aurora borealis. Cudowne, lśniące i wiekowe.

 

 

PIĘKNA CZESKA BROSZA BUKIET KWIATÓW Z "DIAMENTAMI"

PIĘKNA CZESKA BROSZA BUKIET KWIATÓW Z "DIAMENTAMI"

Cudowna, elegancka brosza w kształcie bukietu kwiatów. Pochodzi z Czech. Wykonana jest z metalu w złotym kolorze. Kwiaty i liście broszki okraszone strasowymi oczkami i szlifie fasetowym, imitującymi diamenty. Piękna i bardzo kobieca!

 

 

JABLONEX ŚLICZNA BROSZA MIENIĄCE SIĘ OCZKA DWIE KROPLE

JABLONEX ŚLICZNA BROSZA MIENIĄCE SIĘ OCZKA DWIE KROPLE

Piękna i ciekawa stara broszka. Wykonana przez czeską firmę Jablonex w latach 60-tych XX wieku. Tego typu biżuteria była obiektem westchnień każdej kobiety i stanowiła namiastkę brylantów. Dzięki niej mogła poczuć odrobinę luksusu. Brosza ma kształt dwóch kropli i składa się z "tysiąca", różnej wielkości, mieniących się z czeskich kryształków ze zwisającym elementem. Cudowna, lśniąca wieczorowa broszka.

 

 

JABLONEX ARORA BOREALIS PARA STARYCH KLIPSÓW

JABLONEX ARORA BOREALIS PARA STARYCH KLIPSÓW

Śliczne, skrzące się, stare, czeskie klipsy z oczkami typu "zorza polarna". Wykonane przez czeską firmę Jablonex w latach 60-tych XX wieku. Tego typu biżuteria była obiektem westchnień każdej kobiety i stanowiła namiastkę brylantów. Dzięki niej mogła poczuć odrobinę luksusu. Każdy klips składa się z siedmiu, różnej wielkości, mieniących się z czeskich kryształków aurora borealis. Cudowne, lśniące i wiekowe.

 

 

PARA CZESKICH STARYCH KOLCZKÓW W KSZTAŁCIE WACHLARZY

PARA CZESKICH STARYCH KOLCZKÓW W KSZTAŁCIE WACHLARZY

Śliczne, skrzące się, stare, czeskie kolczyki z maleńkimi, błyszczącymi oczkami. Wykonane z metalu w złotym kolorze w kształcie ruchomych wachlarzy, z czarnym akcentem wykonanym emalią i czterema strasowymi oczkami. Bardzo eleganckie! Stan bardzo dobry Wymiary: Długość 4,3 cm Szerokość 2 cm Będą ozdobą każdej kreacji! Serdecznie polecam!

 

 

JABLONEX PIĘKNA KOLIA NASZYJNIK POŁYSKUJĄCE STRASOWE OCZKA

JABLONEX PIĘKNA KOLIA NASZYJNIK POŁYSKUJĄCE STRASOWE OCZKA

Wyjątkowa, stara kolia z ubiegłego wieku. Pochodzi z Czech. Składa się z całej masy błyszczących oczek. Do dwóch rzędów szkiełek, na środku doczepiony zgeometryzowany, większy, ozdobny element. Zapięcie na haczyk z dodatkowym przedłużeniem w postaci łańcuszka, dzięki któremu istnieje możliwość regulowania długości.

 

 

JABLONEX SZPILA ZAPINKA "SZAFIRY I DIAMENTY" ŚLICZNA GUSTOWNA

JABLONEX SZPILA ZAPINKA "SZAFIRY I DIAMENTY" ŚLICZNA GUSTOWNA

Piękna szpila z drobnymi strasowymi oczkami. Szpila inaczej zapinka jest to biżuteria wykorzystywana do spinania części ubioru, przypinania kapeluszy, czapek, welonów, krawatów, również różnorakich pasków, naszyjników, bransolet itp.

 

 

SECESJA CZECHY BROSZA MOTYL "PERŁY I RUBINY"

SECESJA CZECHY BROSZA MOTYL "PERŁY I RUBINY"

Fantastyczna, stara, czeska broszka w kształcie motylka. Wykonana z miedzi. Skrzydła i tułów motylka wypełnione drobniusieńkimi oczkami, koralikami imitującymi odpowiednio perełki i rubiny. Cudowna rzecz, misternie wykonana.

 

 

JABLONEX KOLIA NASZYJNIK STRASOWE OCZKA BŁYSZCZĄCY

JABLONEX KOLIA NASZYJNIK STRASOWE OCZKA BŁYSZCZĄCY

Wyjątkowa, stara kolia z Czech. Składa się z całej masy błyszczących oczek. Z pięknym, dekoracyjnym, asymetrycznym elementem zwisającym na środku. Składa się z rzędu bezbarwnych strasowych oczek rhinestone. Z ozdobnym elementem z czarnymi oczkami i jednym szarym imitującym czarny diament.

 

 

CZECHY ŚLICZNA DELIKATNA KOLIA NASZYJNIK

CZECHY ŚLICZNA DELIKATNA KOLIA NASZYJNIK

Subtelna, pełna uroku, stara kolia z Czech. Składa się z całej masy błyszczących, maleńkich oczek. Z pięknym, dekoracyjnym elementem zwisającym na środku. Składa się z rzędu bezbarwnych strasowych oczek rhinestone. Z ozdobnym elementem w postaci delikatnej girlandy z jednym większym oczkiem pośrodku imitującym diament.

 

 

JABLONEX KOLIA NASZYJNIK STRASOWE OCZKA BŁYSZCZĄCY PROSTY I ELEGANCKI

JABLONEX KOLIA NASZYJNIK STRASOWE OCZKA BŁYSZCZĄCY PROSTY I ELEGANCKI

Wyjątkowa, stara kolia z ubiegłego wieku. Składa się z całej masy błyszczących oczek. Z pięknym, prostym, ale eleganckim dekoracyjnym elementem od frontu. Z równie uroczym zapięciem ozdobionym mikroskopijnymi oczkami. Dyskretniejsza, gustowna.

 

 

CZECHY STARA BROSZA W KSZTAŁCIE ROZETY Z OCZKAMI

CZECHY STARA BROSZA W KSZTAŁCIE ROZETY Z OCZKAMI

Stara, ładna broszka w kształcie rozety, śnieżynka. Wykonana z mosiądzu, który kiedyś był srebrzony, dzisiaj przetarty. Wypełniona różnej wielkości i kształtu szklanymi oczkami. Świetne, gustowne dopełnienie kreacji!

 

 

"ZŁOTA" ROZETA Z CZARNYMI OCZKAMI BROSZA

"ZŁOTA" ROZETA Z CZARNYMI OCZKAMI BROSZA

Śliczna, stara brosza w kształcie rozety. Wykonana przez czeską firmę Jablonex w latach 60-tych XX wieku. Tego typu biżuteria była obiektem westchnień każdej kobiety i stanowiła namiastkę brylantów. Dzięki niej mogła poczuć odrobinę luksusu. Brosza zrobiona jest w metalu w złotym kolorze. Środek zdobi duże błyszczące kryształowe oka, dookoła promieniście rozłożone czarne, wrzecionowate szkiełka. Wszystkie szkiełka zamocowane za pomocą pazurków. Idealna niemal na każdą okazję!

 

Komentarze do wpisu (1)

3 listopada 2020

Miło mi, że tak dużo się dowiedziałam z Pani artykułu. A warszawski sklep Jablonexu - cóż, biegało się do niego w smarkatym wieku. Te drobiazgi kupowała moja Mama. A ja pierwsze klipsy - wiszące, z perełkami - włożyłam na bal maturalny. Po wielu latach grupa naszych osiedlowych "animatorów kultury" uczestniczyła w parodniowej wycieczce do Pragi. Zabrałam ze sobą bransoletkę z owalnymi jabloneksowymi "topazami dymnymi". Koleżanki od razu się nią zainteresowały i zapytały, co to za kamienie. "Nic takiego, to zwykłe topazy" odpowiedziałam, bo w podobnych sytuacjach uwalnia się moje komedianctwo. Uwierzyły bez zastrzeżeń, tylko skomentowały: "i ty się nie boisz tego zabierać w podróż"? "A cóż to dziwnego? Nasze prababki więcej zabierały". "No, no, no, że też ty zawsze masz coś takiego"... A w Pradze wydarzyła się rzecz zabawna. Otóż w jednym ze sklepów wypatrzyłam klipsy z identycznymi szkiełkami i oprawą, jak te w bransoletce! (To dowcip mojego Anioła Stróża, który dziwne psikusy wyczynia w podróży). Oczywiście dokupiłam je do kompletu. Szanowne Panie Klientki, warto sobie coś wybrać z bibelotowej oferty. Te drobiazgi naprawdę mają styl, szyk i klimat, no i - umiarkowaną cenę. Warto ulec pokusie. (Zwłaszcza że otacza nas tyle współczesnej tandety i do rozpaczy doprowadza). No i błyszczą mocniej od brylantów! Mamy nieproszony "karnawał wenecki" z tymi maskami. Niechże chociaż w duszy będzie trochę blasku i radości.

Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl