Artykuły
II Konkurs Wielkanocny - zgłoszone prace i głosowanie.

Szanowni Państwo!


Poniżej przedstawione są prace biorące udział w II Konkursie Wielkanocnym. Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękuję za przesłanie zdjęć i życzę powodzenia w konkursie. Głosujących zapraszam do wskazania prac, które uznają Państwo za najciekawsze.

Miasto Szkła

W tym tygodniu chciałbym zwrócić Państwa uwagę na historię i produkty huty szkła, która jest w naszej powszechnej świadomości. Krośnieńskie Huty Szkła były jednymi z największych w kraju w obu złotych okresach polskiego szklarstwa...

Kategorie blog
Chmura tagów
Mała Księżniczka 3
Mała Księżniczka

Mała, bo ma tylko 5,5 cm średnicy i zaledwie 3,5 cm wysokości. Księżniczka, bo na odwrocie widzimy skrzyżowane miecze, wzięte z elektorskiego herbu Wettinów i gwiazdę Marcoliniego, który w latach 1774-1814 był dyrektorem Manufaktury w Miśni. Moja filiżanka, czy raczej FILIŻANECZKA, służyła do picia aromatycznej mokki, mającej – jak pisał autor „Pana Tadeusza” –  „czarność węgla” i „gęstość miodowego płynu”. Patrzę z podziwem na miniaturowy bukiet kwiatów. Króluje w nim tulipan, przywodzący na myśl obrazy holenderskich mistrzów. Trzeba przyznać, że również miśnieńskim malarzom porcelany kunsztu nie brakowało! Księżniczka bez skazy – przyznałbym, gdyby na uszku nie było drobnego pęknięcia, widocznego dopiero pod lupą. Nic to! Każda piękność nawet powinna mieć jakąś małą skazę. „Ciekawa jestem, kto z niej pił” – powiedziałaby moja Mama, która pozostawiła mi w spadku kilka starych filiżanek. Ta, nabyta już później, jest chyba jeszcze z XVIII wieku, więc może jakaś markiza przykładała ją do swych ust delikatnych. Może. Nigdy się tego nie dowiemy, bo żadne usta nie pozostawiają śladu na porcelanie – kruchej, ale jednak trwalszej niż ludzkie życie.

Mariusz Kazańczuk

Komentarze do wpisu (3)

28 listopada 2015

Może warto sobie przy okazji przypomnieć wiersz Adama Naruszewicza pt. "Filżanka" (sic!) Co niebo jasne przy złotéj pogodzie, Kiedy się zatli błękitnym szafirem; Co malowany gmin kwiatów w ogrodzie, Chłodnym w poranku muskany Zefirem; Toś ty w mych oczach, cudowne naczynie, W którym dank bierze Sas bogatéj Chinie. Wszystko się w twojéj zamknęło postaci; Z delikatnością kształt gładkiéj roboty: Z różnemi złoto farbami się braci, Dwa zmysły wabiąc lubemi pieszczoty. Radbym cię nigdy z oczu mych nie zmykał, A zawsze usty chętliwemi tykał. Twojéj sam ogień szanując urody, Miedzy drogiemi najcelniejsza sprzęty, Cofnął z miłości płomień jasnoszkody I wolną puścił przez bystre odmęty: A co misterny rzemieślnik ulepił, To jeszcze hartem warowniéj ukrzepił. Czy do poprawy pomaga odmiana? Czy mię życzliwość moja słodko zwodzi? Ledwoś, filżanko, odmieniła pana, Nowa się w tobie cale piękność rodzi: Błysnęły jaśniéj twe farby i wdzięki, Skoroś się pani méj dotknęła ręki. Skąd miłość sercom słodkie wije pęta, Nabiera blasku z jéj włosów twe złoto: Tuczą twój szafir nadobne oczęta; A ukraszony wstyd wiarą i cnotą, Z wdzięcznym uśmiechem bieluchnego lica Żywiéj róż twoich szkarłaty rozniéca. Nie trzeba mieszać do napoju potem Zamorskich przypraw, które Indy rodzą; Usta jéj lipcem, usta kandyzbrotem I same cierpkie piołuny osłodzą: Gdzie one były, kto postawi swoje, Boskie wypijać będzie mniemał zdroje. Niech się nie chlubi z perłowym puharem Udatna Hebe, że służąc Junonie Nieśmiertelnym ją napawa nektarem, Gdy sobie siedzi na Jowisza łonie. I ziemskiéj ten się los nadarzył glinie, Że z niéj piękniejsza pije, niż boginie.

28 listopada 2015

Wiersz rzeczywiście na miejscu i świetnie pasujący do tematu. Ciekawi mnie tylko jaka to była filiżanka, która tak natchnęła autora...

29 listopada 2015

,,cudowne naczynie, W którym dank bierze Sas bogatéj Chinie,, - pisze Adam Naruszewicz Była to zatem filiżanka z saskiej porcelany czyli miśnieńska. A jak wyglądała? Na to pytanie też poeta odpowiada: ,,Co niebo jasne przy złotéj pogodzie, Kiedy się zatli błękitnym szafirem; Co malowany gmin kwiatów w ogrodzie, Chłodnym w poranku muskany Zefirem; Toś ty w mych oczach, cudowne naczynie,, ,,Z różnemi złoto farbami się braci,, To są poetyckie opisy, które pozwalają naszej wyobraźni odtworzyć wygląd tej filiżanki.

Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl