Artykuły
II Konkurs Wielkanocny - zgłoszone prace i głosowanie.

Szanowni Państwo!


Poniżej przedstawione są prace biorące udział w II Konkursie Wielkanocnym. Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękuję za przesłanie zdjęć i życzę powodzenia w konkursie. Głosujących zapraszam do wskazania prac, które uznają Państwo za najciekawsze.

Miasto Szkła

W tym tygodniu chciałbym zwrócić Państwa uwagę na historię i produkty huty szkła, która jest w naszej powszechnej świadomości. Krośnieńskie Huty Szkła były jednymi z największych w kraju w obu złotych okresach polskiego szklarstwa...

Kategorie blog
Chmura tagów
Miasto Szkła 1

W tym tygodniu chciałbym zwrócić Państwa uwagę na historię i produkty huty szkła, która jest w naszej powszechnej świadomości. Krośnieńskie Huty Szkła były jednymi z największych w kraju w obu złotych okresach polskiego szklarstwa. Pierwszym okresem świetności był okres międzywojenny, w którym powstawały znakomite wyroby ze szkła prasowanego. Drugą młodością polskich hut szkła (choć w zmienionym składzie), był przełom lat 60-tych i 70-tych. W tym kryzysowym czasie fabryki szkła i ceramiki gospodarczej były ważnym elementem gospodarki narodowej. Ich wyroby były dostarczycielem deficytowym dewiz. Stąd projektanci pracujący w tych zakładach mogli cieszyć się względną swobodą działania i tworzenia, co pozytywnie odbiło się na walorach estetycznych i jakościowych ich dzieł.

Twórczość tych osób zyskała należny im status dopiero niedawno. Poszczególni artyści dostali się do swoistego panteonu polskiego wzornictwa. Do tych osób możemy zaliczyć Pana profesora Zbigniewa Horbowego i jego uczniów, Państwa Drostów oraz innych członków zespołu projektowego z Dąbrowy Górniczej, zespół projektowy Zakładów Ćmielowskich, Wiesława Gołajewska (Włocławek), wybitnych projektantów Szkła Krakowskiego. Znani są też nasi śląscy artyści "indywidualni" - Pani Janina Dikolenko, Zbigniew Buksowicz oraz Jan Jezela. 

Niemal na bieżąco udaje nam się dopisać i rozpoznać twórczość kolejnych wielkich projektantów tego okresu. Mam wrażenie, że obecnie nacisk będzie kładziony na jeden z płodniejszych zakładów szkła gospodarczego w kraju - Krośnieńskie Huty Szkła. W ubiegłym tygodniu odbył się wykład w formie rozmowy w Muzeum Narodowym w Warszawie dotyczący twórczości fabryki. Gośćmi byli projektanci pracujący niegdyś w zakładzie.

Bardzo ciekawy artykuł traktujący o wyrobach huty oraz przedstawiający główne postaci stojące za jej produktami powstał na blogu "Heliotrop Vintage" . Zachęcam do lektury artykułu na stronie: http://heliotropvintage.pl/2018/02/projektanci-z-krosnienskich-hut-szkla

Z kolei dzisiaj w Programie Trzecim Polskiego Radia w uwielbianej przez nas audycji "Pracownia Projektowa" można było usłyszeć krótki wywiad z naczelnym krośnieńskim projektantem - Wszewłodem Sarneckim. Audycji można wysłuchać na stronie: https://www.polskieradio.pl/9/4757/Artykul/2037427,Wszewlod-Sarnecki-%E2%80%93-klasyk-polskiego-wzornictwa

Czy wiążą państwo wspomnienia związane z Hutą Szkła w Krośnie? Czy są Państwo posiadaczami jakiś jej przedmiotów. Zachęcam do dyskusji w komentarzach.

Komentarze do wpisu (1)

15 grudnia 2020

W latach 70 ub.wieku kupowałam wyłącznie produkcję Krosna,mam tego duuuużo,kieliszki,karafki,wazony,swieczniki. Całe półki.

Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl