
WMF PLATEROWANY ZESTAW CUKIERNICA I MLECZNIK NA TACY KŁOSY ZBÓŻ ART-DECO
Opis
Cudowny, platerowany zestaw środka stołu mlecznik i cukiernica na tacy.
Powstał w WMF (Württembergische Metallwarenfabrik), oznakowany sygnaturą strusia w rombie używana przez WMF w latach 1903-1910.
WMF powstała w 1880 r. w wyniku fuzji dwóch fabryk: założonej w 1853 r. fabryki Daniela Strauba, który w kilka lat później wszedł w spółkę z braćmi Friedrichem i Louisem Scheweizer, przyjmując nazwę Starub & Schweizer (później Starub & Söhn), oraz cieszącej się dużym uznaniem, często nagradzanej na wystawach (Wiedeń, Monachium, Filadelfia) firmy Ritter & Co. Około roku 1900 Württembergische Metallwarenfabrik, była już największym na świecie producentem i eksporterem domowych wyrobów metalowych głównie wytwarzanych w stylu secesyjnym. Posiadała kilka przedstawicielstw w Niemczech, Austrii oraz Polsce. Znakiem firmowym fabryki był struś (znak heraldyczny rodziny Straub). Powszechnie znana z cechowania wyrobów inicjałami WMF, dążyła do stworzenia własnego wyróżniającego ją stylu, poszukiwała własnych proporcji piękna, czego efektem było założenie przy fabryce pracowni sztuki. W 1886 r. firma przejęła fabrykę Plewkiewicz & Co. z Warszawy, a w 1900 r. firmę Albert Köhler und Cie z Wiednia, produkującej wyroby WMF pod znakiem AK & Cie. Złoty okres fabryki skończył się wraz z wybuchem I wojny światowej w 1914 r., kiedy to zamknięto wszystkie jej oddziały. Firma działa do dnia dzisiejszego. Taca, cukiernica sygnowane są przy krawędzi sygnaturą wytwórni, mlecznik od spodu uszka.
Ten wspaniały posrebrzany zestaw z ozdobnymi, reliefowymi dekoracjami w stylu Art Deco przedstawia kłosami pszenicy. Wszystkie przedmioty posiadają uchwyty ozdobione wzorem wachlarza w stylu Art Deco. Na spodniej stronie każdego egzemplarza znajduje się znak twórcy WMF: biegnący struś wewnątrz rombu w prążkowanym kwadracie, używany w latach 1903-10, wraz z literą „B” wskazującą metal nieszlachetny Britannia, litery „ I/O”, które odnoszą się do stopnia srebrzenia, Cukiernica dodatkowo posiada numer seryjny modelu „292”, zgodny z katalogowym. Ten model ujęty w katalogu WMF z 1906 roku.
Stan oceniam na dobry. Największe ślady od spodu, który ma wytartą srebrną powłokę spod której wyziera miedź. Przedmiot nie były przeze mnie czyszczone, z naturalną patyną.
Wymiary:
Taca o wymiarach 31,5 cm x 16,2 cm
Cukiernica:
Rozpiętość 13 cm
Średnica podstawy 7,2 cm
Wysokość 8 cm
Mlecznik
Rozpiętość 10,5 cm
Średnica podstawy 5,4 cm
Wysokość 8,7 cm
Serdecznie polecam!